Porady

Jeżeli jesteś w takim momencie swojego życia, że czujesz, że w Twoim małżeństwie dzieje się coś złego, od pewnego czasu nie układa Ci się ze współmałżonkiem i nie jest to jedynie chwilowy kryzys, może to odpowiedni moment, aby zastanowić się nad ewentualnością rozwodu. Jednak zanim podejmiesz tę trudną decyzję, warto zapoznać się z informacjami, które przygotowaliśmy. Pomogą Ci one znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania i przygotować się do sprawy rozwodowej.

Podjęcie decyzji o rozwodzie nie jest łatwe. Należy uwzględnić wiele czynników i okoliczności, w tym fakt posiadania dzieci, wspólnego majątku czy aspekty psychologiczne. W takiej sytuacji musisz wiedzieć, że rozwód jest decyzją, której należy być w 100% pewnym i jest to proces do którego warto się przygotować.

Należy się zastanowić, czy decyzja o rozwodzie to odpowiedni krok dla Ciebie. Jeśli uznasz, że jest to jedyne wyjście z sytuacji, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego prawnika, aby nie być zaskoczonym na żadnym etapie postępowania rozwodowego.

Pierwszym krokiem jest analiza przyczyn rozpadu pożycia małżonków. Odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:

  • Od kiedy Wasze relacje przestały się układać?
  • Z jakiego powodu Wasze relacje się popsuły?
  • Czy wasze małżeństwo zostało zawarte z miłości?
  • Kiedy ustało pożycie małżeńskie?
  • Czy próbowaliście podjąć terapię małżeńską lub rozmowę ze specjalistą?
  • Czy dajesz tej relacji jakiekolwiek szanse na przetrwanie?

Takie pytania zadaje sąd podczas sprawy rozwodowej i warto być na nie przygotowanym.

Ważnym aspektem przed rozwodem jest rozmowa ze współmałżonkiem. Porozmawiajcie, ustalcie najważniejsze kwestie, spróbujcie dogadać się między sobą przed rozpoczęciem rozwodu, a wtedy rozprawa będzie jedynie formalnością. Porozmawiajcie o emocjach, upewnijcie się, jakie są Wasze oczekiwania i ustalcie kwestie opieki nad dziećmi, kwestie podziału majątku wspólnego, czy miejsca zamieszkania. Oczywiście nie w każdym przypadku dojdzie do konsensusu, wtedy wszystkie te kwestie zostaną rozstrzygnięte przez sąd.

Jeśli jesteście rodzicami nie zapomnijcie porozmawiać z dziećmi na temat rozwodu. Dzieci powinny wiedzieć o tym, że rodzice się rozwodzą jeszcze przed złożeniem sprawy do sądu. Pamiętajcie, że prawo stanowi, że w skutek rozstania nie mogą ucierpieć małoletnie dzieci. Powinny one mieć świadomość gdzie i z kim będą mieszkać, jak zostanie uregulowana kwestia kontaktów z drugim rodzicem. Jest to kwestia bardzo ważna, dlatego warto przygotować dzieci na taką sytuację zanim napiszemy pozew rozwodowy, w którym to musi zostać określony m.in. sposób sprawowania opieki nad małoletnimi.

Można postulować:

  • pozostawienie obojgu rodzicom władzy rodzicielskiej z jednoczesnym ustaleniem miejsca pobytu dziecka,
  • powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców i ograniczenie jej drugiemu do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka,
  • ewentualne całkowite pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców.

Przy ustalaniu stałego miejsca pobytu dzieci, warto przedyskutować także kwestie częstotliwości i formy kontaktów drugiego rodzica z małoletnimi:

  • Czy będą to jedynie weekendy?
  • Czy także dni powszednie, jeśli tak, to w jakich godzinach?
  • Jakie święta przypadają na widzenia?
  • Czy nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzieci widywały się z rodzicem poza miejscem swojego zamieszkania?
  • Czy drugi rodzic będzie upoważniony do odbierania dzieci ze szkoły/przedszkola?

Wszystkie te kwestie trzeba dokładnie przeanalizować i zastanowić się nad nimi. Pamiętajmy, że gdy sąd orzeknie o określonym kształcie kontaktów, każda ze stron jest zobowiązana do przestrzegania go.

Kolejną istotną kwestią są alimenty na dzieci. Warto ustalić ich wysokość, warto zastanowić się jaka kwota będzie konieczna, a równocześnie wykonalna dla drugiego rodzica. Policz, ile mniej więcej kosztuje wyżywienie i ubranie dziecka, ile pieniędzy pochłaniają zajęcia dodatkowe, hobby, ile wydasz na kolonie, zimowiska i inne atrakcje, przybliżony koszt leczenia (specjaliści, dentysta, ortodonta etc.). Często strony oczekują wysokich alimentów, ale te muszą być udowodnione. Jeśli jest taka możliwość, warto przedyskutować te kwestię i ustalić sumę odpowiednią dla każdej ze stron.

Możesz złożyć pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie lub bez. Jeśli bez – sprawa będzie sfinalizowana szybciej. Jeśli jednak masz podstawy do orzekania o winie współmałżonka musisz zebrać niezbędne dowody. Przede wszystkim musisz udowodnić jego winę. Jeśli powodem rozstania jest np.: zdrada, nadmierne spożywanie alkoholu przez małżonka, czy przemoc w rodzinie, dowodami mogą być:

  • wiadomości sms,
  • screeny rozmów z komunikatorów,
  • nagrania,
  • zdjęcia,
  • obdukcja lekarska (w przypadku stosowania przemocy),
  • zeznania świadków: jeśli masz wokół siebie kogoś, kto potwierdziłby niewierność, stosowanie przemocy czy nadużywanie alkoholu przez współmałżonka, możesz zawnioskować go na świadka.

Zeznania świadków są kluczowe w sprawach z orzeczeniem o winie. Może to być najbliższa rodzina, sąsiedzi, znajomi czy nawet wychowawczyni dziecka. Pamiętaj, że składając wniosek dowodowy o dopuszczenie dowodu z zeznań świadka musisz dysponować jego imieniem, nazwiskiem oraz adresem zamieszkania, aby sąd mógł wysłać mu wezwanie na rozprawę rozwodową.

Jeśli na tym etapie, masz pewność, że rozwód to jedyne wyjście z toksycznej, złej, krzywdzącej relacji to pozostało napisanie pozwu rozwodowego. To pierwszy krok do rozpoczęcia postępowania sądowego. Możesz napisać go sam, jest wiele wzorów w internecie jak dokładnie skomponować taki wniosek. Pamiętaj jednak, że gdy skorzystasz z porady prawnika, to taki pozew zostanie napisany poprawnie i z zachowaniem wszelkich aspektów prawnych.

Również porada prawna pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Adwokat podpowie Ci co wlicza się w alimenty na dzieci, jak liczyć koszty ich utrzymania, czy istnieje szansa na takie alimenty, czy jakie są szanse na otrzymanie rozwodu z orzeczeniem o winie. Doświadczenie prawnicze i znajomość procedur jest bardzo ważna w każdym postępowaniu sądowym. Wybierając pomoc pełnomocnika nie musisz pisać pism, składać wniosków ani analizować treści. Adwokat zrobi to za Ciebie i wesprze Cię w toku sprawy, począwszy od przygotowania pism procesowych, poprzez kompletowanie dokumentacji oraz reprezentację przed sądem na każdym etapie postępowania.

W przypadku, gdy nie stać Cię na prawnika, możesz wystąpić do sądu o przyznanie pełnomocnika z urzędu, można także wystąpić o zwolnienie z opłaty sądowej, która w przypadku rozwodu wynosi 600 zł.

Potrzebujesz pomocy?

Jeżeli nie jesteś pewny jakiego zakresu prawa dotyczy Twój problem,